ŠTVRŤ

Štvrť, v ktorej objavujeme ľudí a miesta sme pre lepšie uchopenie vymedzili ako priestor odvíjajúci sa od uzla križovatky Pražskej, Štefánikovej a Šancovej. Pracujeme s každodennosťou ulíc Štefánikova, Šancová (v predĺžení na Pražskú), Žilinská, Karpatská, až po Račianske mýto, Mýtnu či Námestie slobody.

VYPOČUJTE SI PRECHÁDZKU ŠTVRŤOU – z Hlavnej stanice na Trhovisko na Žilinskej, ktorú sme zorganizovali 13. júna 2014. sprievodca: Zsolt Lehel, otec Palacinky Lacinky, kultového miesta štvrte a profesionálny a skúsený sprievodca Bratislavou v jednej osobe.

dk_fb_stvrtna5_2-03ab fin

 

Prečo práve táto štvrť?

Realizujeme sa na mieste, ktorého sme súčasťou (pozn.: v opisovanej štvrti bývame, pracujeme, trávime voľný čas), na ktorom je prežívaná a utváraná naša každodennosť, naše vzťahy – to všetko odohrávajúce sa v opakovaní a z pohľadu chodca. Len tak môžeme prirodzene naplniť náš zámer. Zaujímajú nás priestory verejné aj súkromné, ako aj tekuté hranice medzi nimi: príbytky, pracovné prostredie, verejné priestory – kultúrne centrá, reštaurácie, kaviarne, parky, námestia, ihriská, trhoviská, dopravné uzly – teda infraštruktúra každodenného života na sledovanom mieste.

Má vôbec zmysle hovoriť pri mierke mesta ako je Bratislava o mestskej štvrti?

Ak by sme na štvrte nazerali ako na samostatné, homogénne časti, nájdeme ich tu desiatky, až stovky. Určite ich je viac ako administratívnych mestských častí. Pre potrebu uchopenia priestoru, hľadania a zaznamenávania vzťahu k nemu je však určite potrebné otvoriť tému uvažovania nad ním ako nad miestom ( v tomto prípade štvrťou) – teda niečím, čo je uchopiteľné, hoc majúce z pohľadu rôznych ľudí rôzne hranice a čo je pomenovateľné, napomáhajúce lepšiemu identifikovaniu sa ľudí s miestami a ich každodennosťou.  Stretnutia s ľuďmi zapojenými do rozhovorov o štvrti navyše potvrdzujú, že sa skutočne môžeme rozprávať o štvrti. Priestor medzi Štefánikovou a Šancovou a ich okolie sú vnímané ako jedna štvrť, bez pevných hraníc.

Pozrite si aj: ŠTVRŤ – fotopríbeh

 

Štvrť očami jej obyvateľov a užívateľov (klik na fotku pre zväčšenie):

Filip Vančo – fotograf, kurátor, pedagóg a galerista

Filip_Vanco_stvrt

Barbara Gindlová – aktivistka, projektová manažérka, divadelná teoretička

Bara Gindlova_mapa

Palo Čejka – grafický dizajnér, ilustrátor a hudobník

Palo Cejka

Petra Fornayová a Peter Šulej – choreografka, pedagogička a publicistka v oblasti súčasného tanca a spisovateľ, šéfredaktor časopisu VLNA

Fornay_Sulej_mapa_II

Fornay_Sulej_mapa_I

Juraj Bartoš – fotograf

Juraj Bartos_stvrt

Matej Sohár – majiteľ Hostela Possonium

img-311105734-0001

Ivana Pasečná, Peter Pasečný  – 2ka

2ka_mapa 2

 

 

 

 

 

 

2ka_mapa 1