Štvrť na päť?

„Jedným zo spôsobov ako dať priestoru význam, čím sa môže stať miestom, je pomenovať ho.“  Yi-Fu Tuan, humánny geograf

„V súčasnom nastavení našej spoločnosti máme potrebu neustále prisudzovať veciam názvy – značiť, zjednodušovať, pridávať nálepku. Sme si vedomí, že bez toho to často nejde. Jeden zo spôsobov, ako zapojiť miestnych do našej myšlienky – myšlienky spoločného uvažovania nad vnímaním štvrte je zapojiť ich do hľadania názvu. Mentálna rovina vytvárania vzťahu k miestu poukazuje na dôležitosť takéhoto spoločného označenia nášho životného priestoru.

Ponúkame tušenie názvu avšak interpretáciu nechávame na zapojených. Vytvorili sme stránku štvrte na sociálnych sieťach a veríme, že kým ešte bude možné zmeniť názov zozbierajú sa návrhy ľudí na možný názov, ktoré vzídu či už z mapovania vo verejných priestoroch počas festivalu Bratislava Design Week, alebo z návrhov na webe.“

Štvrť, v ktorej objavujeme ľudí a miesta sme pre lepšie uchopenie vymedzili ako priestor odvíjajúci sa od uzla križovatky Pražskej, Štefánikovej a Šancovej. Pracujeme s každodennosťou ulíc Štefánikova, Šancová (v predĺžení na Pražskú), Žilinská, Karpatská, až po Račianske mýto, či Námestie slobody. Viď. mapa.

Počas konania festivalu Bratislava Design Week môžete zanechať vašu stopu na verejných posteroch umiestnených na rôznych miestach v štvrti – v Pisztoryho paláci, Múzeu Dopravy, v budove YMCA, v Stánku na rohu ulíc Karpatská a Šancová, či v zapojených reštauráciách a zodpovedať otázky:

1.  Čo Vás prvé napadne v spojení s touto lokalitou?

2. Čo máte na tejto štvrti najradšej (miesta, vône, zvuky, pohľady…)?

3. Ako by ste ju nazvali?

Zapojte sa aj vy do zaznamenávania a reflexie vnímania štvrte! Nájdite s nami pre ňu názov!

Informácie z posterov budú spracované a uverejnené na facebookovskej stránke Štvrť na päť? a na webstránke projektu www.dizajnkazdodennosti.sk.

 

992598_10201502059690613_1583632789_n